Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Vysočina Tourism

Logo a odkaz na prezentaci http://www.vysocina.eu

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to zdroj Tiskové zprávy Kraje Vysočina
Aktualizace: 45 min 2 sek zpět

Internet ve státní správě a samosprávě: Kraj Vysočina určuje trend elektronizace zdravotnictví a připravuje Bezpečnostní konferenci východního partnerství v rámci předsednictví EU

16. Květen 2022 - 19:23
V rámci úvodního bloku tematické konference Internet ve státní správě a samosprávě, která se koná 16. a 17. května v Hradci Králové představil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek novinky, které chystá krajský odbor informatiky v elektronizaci nejen regionálního zdravotnictví.

Vesnice Vysočiny: Krajská porota začala hodnotit. Která obec letos vyhraje titul?

16. Květen 2022 - 18:13
Vysočina se účastní 15 obcí a městysů. Prvních pět přihlášených obcí stihla porota navštívit ještě dnes. Čtyřdenní 12ti hodinová jízda napříč regionem začala ve Smrčné na Jihlavsku, porota si stihla vyslechnout prezentace také v Lípě, Jiřicích, Dolním Městě a Dušejově. „Na představení má obec vyhrazeny dvě hodiny. Je čistě v její režii, jak porotu zaujme, co ukáže a jakou formu sebeprezentace využije. Obce často připravují svou prezentaci dlouhé týdny dopředu. Vměstnat vše podstatné o činnosti a plánech obce do 120 minut je skutečně velké kouzlení,“ říká náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos v oblasti digitalizace získal vedoucí krajských informatiků z Vysočiny Petr Pavlinec

16. Květen 2022 - 12:00
Projekt zavedení přeshraničních služeb elektronického zdravotnictví v Česku nebo spolupráce na rozvoji Portálu občana. Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos v oblasti digitalizace samospráv a elektronizace zdravotnictví získal vedoucí odboru informatiky Kraje Vysočina Petr Pavlinec. „Je to ocenění práce kompletního týmu krajských informatiků, kteří každý nový projekt chápou jako výzvu, nehledají překážky, proaktivně přichází s řešením. Naše společná práce už více než dvacet let ulehčuje lidem na Vysočině zvládat běžné i mimořádné životní příležitosti. Máme stále přirozenou ambici být vzorem pro ostatní samosprávy i stát,“ říká Petr Pavlinec.

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina obdrží v letošním roce osm osobností

13. Květen 2022 - 13:51
Seznam držitelů Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina se rozšíří o dalších osm jmen. Komu v letošním roce připadne kamenná, skleněná nebo dřevěná medaile, schválili krajští zastupitelé na svém posledním květnovém jednání a hejtman Vítězslav Schrek k tomu doplnil: „Sešlo se celkem 15 nominací pro 16 osobností od 12 zastupitelů. Krajský výbor pro udělování medailí nakonec zastupitelstvu doporučil ke schválení sedm nominací, respektive osm oceněných.“ Slavnostní udílení nejvyšších ocenění pro významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj a dobré jméno Kraje Vysočina, je připravováno na 10. listopadu 2022 tradičně na hlavní scéně Horáckého divadla Jihlava.

Jaká bude letošní muzejní a galerijní noc na Vysočině?

13. Květen 2022 - 13:45
Návštěvníky oblíbená muzejní noc se blíží. Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přivítají své návštěvníky v netradiční dobu a s nevšedním programem. „Obě jihlavské krajské organizace připravily společně na pátek 27. května velmi zajímavou a pestrou nabídku s cílem atraktivním způsobem prezentovat nejenom stálé expozice, ale i probíhající výstavy. A k tomu ještě další doprovodný program, který zajisté umožní a zprostředkuje nečekané a mimořádné zážitky,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že vstup na všechny aktivity v rámci programu je zdarma.

Vysočina chce i nadále spolupracovat na novele stavebního zákona

13. Květen 2022 - 10:23
Novela stavebního zákona připravovaná ministerstvem pro místní rozvoj by měla být schválena už během letošního roku. Zachová 371 stavebních úřadů oproti původnímu návrhu ANO, který měl většinu úřadů zrušit a ponechat jen krajské. Kraj Vysočina k této novele odeslal začátkem května své připomínky. Ty zásadní se týkají požadavku na zachování působnosti stavebního úřadu i u všech obcí s pověřeným obecním úřadem. „Hledáme řešení, aby obce stejné úrovně měly stejné postavení v rozsahu působnosti. Další připomínky ze strany Vysočiny se týkají technických procesů především v problematice vydávání závazného stanoviska v procesu EIA,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. Novela ponechává Specializovaný a odvolací stavební úřad (SOSÚ) pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby, který bude rozhodovat o takzvaných vyhrazených stavbách, tedy o velkých infrastrukturních projektech, dálnicích, elektrárnách atd.

Stavební práce na obchvatu Lukavce zdárně pokračují

12. Květen 2022 - 14:37
Zhruba čtvrt roku zbývá do zprovoznění jedné z nejvýznamnějších krajských silničních staveb posledních let – obchvatu městyse Lukavec na silnici II/128 mezi Pacovem a hranicí se Středočeským krajem ve směru na dálnici D1. Nová trasa silnice II. třídy v délce 2,5 km se třemi mostními objekty převede rostoucí dopravní zatížení zejména nákladní dopravou z průtahu Lukavce. Výrazně tak uleví obyvatelům městyse a přispěje k bezpečnosti a plynulosti dopravy na tomto důležitém silničním tahu v nejzápadnější části Kraje Vysočina.

V červnu chystají v Třebíči velkou školní oslavu u Kuchyňky

12. Květen 2022 - 13:22
U třebíčského rybníka Kuchyňka na Žižkově ulici sídlí v rozlehlém komplexu Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická. Ve dnech 16.–18. června 2022 zde budou probíhat oslavy, které připomenou několik významných výročí, jež se vztahují k roku 2021. Loni uběhlo 75 let od založení Vyšší rolnické školy, která se později transformovala ve Střední zemědělskou školu. V roce 1951, minulý rok to tedy bylo 70 let, byla založena Střední zdravotnická škola a v loňském roce také uplynulo 25 let od založení Vyšší odborné školy.

Horácké divadlo Jihlava: Prodej předplatného na další sezonu, anketa Horác a nové tváře v souboru

12. Květen 2022 - 9:15
Začátkem května se naplno rozjíždí prodej předplatného do Horáckého divadla pro 83. divadelní sezónu. Organizace předplatného i svozů zůstává v tradiční podobě. Klasické předplatné na pět titulů v nové sezóně je organizováno do skupin a umožňuje využít svoz divadelními autobusy. Předplatné X je určeno na pět hostujících inscenací. Flexi a Kupónové předplatné jsou rovněž na pět titulů HDJ, ale s individuální volbou termínu či dokonce titulu. Všechny druhy předplatného jsou cenově výhodněné oproti individuálním vstupenkám, navíc poskytujeme slevy pro studenty, seniory a ZTP. Cena předplatného se oproti minulé sezóně zvedla o cca 10%, což je s ohledem na současnou situaci nejnižší možné navýšení. Divadelní předplatné lze zakoupit v pokladně divadla, ale také on-line na stránkách divadla www.hdj.cz, kde jsou nově zveřejněny informace o předplatném i titulech příští sezóny.

Vysočina v pohybu: Týden sportu zdarma na Vysočině rozhýbal 10 tisíc lidí

10. Květen 2022 - 13:48
Historicky první celoregionální sportovní aktivita svého druhu a rozsahu, ke které pozval Kraj Vysočina spolu s partnery širokou veřejnost, oslovila na přelomu dubna a května téměř 10 tisíc lidí. „Možnost zasportovat si zdarma na partnerských vnitřních sportovištích měli lidé na Vysočině celý týden. Fakt, že přišlo téměř 10 tisíc lidí, potvrdil, že jsme podpořili aktivitu, o kterou bude v případě opakování v regionu velký zájem. Šlo o ideální příležitost, jak udělat něco pro své zdraví, vyzkoušet si nové sporty nebo se seznámit s nabídkou aktivit poskytovaných konkrétními sportovišti,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Titul Zlatá jeřabina letos ozdobí novou expozici třebíčského větrného mlýna a obnovu poutního kostela na Zelené hoře

10. Květen 2022 - 12:21
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes rozhodlo o výsledcích 18. ročníku ankety Zlatá jeřabina. V obou tradičních kategoriích – kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví rozhodla svými více než čtyřmi tisíci elektronickými hlasy veřejnost. „Nejpopulárnější mezi hlasujícími je otevření nové interiérové expozice v třebíčském větrném mlýně na Kanciborku, absolutně nejvíce hlasů letos obdržela obnova poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou,“ prozradil výsledky náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.

Setkání 3+1 v oblasti zemědělství a lesnictví. Zástupci krajů a Dolního Rakouska řešili kůrovcovou kalamitu, zalesňování i nové technologie v zemědělství

10. Květen 2022 - 11:10
Po dvouleté nucené přestávce z důvodu protikoronavirových opatření bylo opět uspořádáno pracovní setkání mezi kraji Jihomoravským, Jihočeským a Vysočinou a zemí Dolní Rakousko. Setkání pracovní skupiny Zemědělství a lesnictví tentokrát zorganizoval Kraj Vysočina. Radní Kraje Vysočina pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství, životní prostředí Pavel Hájek v úvodu přivítal všechny zástupce krajů i Dolního Rakouska a nabídl spolupráci na případných projektech v oblasti zemědělství i výměnu zkušeností.

Horácké divadlo Jihlava: Dramaturgický plán 83. divadelní sezóny

10. Květen 2022 - 9:35
Po dvou letech, kdy jsme předkládali dramaturgické plány v „covidovém“ režimu, dvou přerušených, necelých a tudíž nekoncepčních sezónách, přicházíme s dramaturgií budoucí sezóny, jejímž hlavním tématem je hledání identity v měnícím se světě. Do minulé sezóny jsme vstupovali s vědomím, že „nic nebude jako dřív“ a apelem, že „jsme to my, kdo bude tvořit budoucnost, a je jen na nás, jakou si ji uděláme, jakou si ji vysníme“. Přitom nás ani ve snu nenapadlo, jaká budoucnost nás všechny čeká, jak vážné situace budeme prožívat.

Videopřenos jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina

10. Květen 2022 - 9:23
Ve úterý 10. května 2022 od 10 hodin bude dostupný další online videopřenos z jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina. Přímý přenos bude probíhat na tomto odkazu. Archiv přenosů naleznete na adrese https://youtube.com/playlist?list=PLm5hkyDPkAtAWIyXhfL0ydDgJyZ9ltmIT.

Patnáctý rok spolupráce se Zakarpatím. Válka změnila podobu krajské podpory

9. Květen 2022 - 16:09
Stejně jako v předchozích letech měl Kraj Vysočina i letos, kdy si připomíná patnáctý rok partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, naplánovanou aktivní spolupráci založenou na podpoře vzdělávání, zdravotnictví nebo například na výměně zkušeností hasičů a policistů. Válka ale situaci zásadně změnila. Od února stál Kraj Vysočina za realizací humanitární pomoci pro Zakarpatí v částce více než 4 miliony korun, kterou daroval buď přímo kraj nebo firmy, města, obce i příspěvkové organizace. A další humanitární pomoc ve výši půl milionu korun se chystá. Zakarpatí eviduje více než 400 tisíc uprchlíků z východu země a vedení partnerského regionu aktuálně řeší neutěšenou situaci s jejich ubytováním ve sportovních halách, školách a kulturních domech, ve většině případů se navíc jedná o matky s dětmi.

Třebíčská slanina nebo jahody z Kožichovic mají nově označení Regionální potravina

9. Květen 2022 - 15:26
Letošního hodnocení adeptů o značku Regionální potravina v Kraji Vysočina se účastnilo 65 produktů od 20 výrobců. Mezi oceněnými jsou mimo jiné slanina a klobásy, jahody, perníkové preclíčky, sýr a jogurtové mléko, med nebo sladké trubičky a pivo. „v současné době je v registru značky Regionální potravina téměř devadesátka vysočinských výrobků. Dělají dobré jméno nejen svým výrobcům, ale i našemu regionu,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.

Kraj Vysočina monitoruje pomocí dronu projekty na podporu biodiverzity

5. Květen 2022 - 11:13
Kraj Vysočina aktuálně realizuje projekty na podporu biodiverzity formou obnovy nebo vytváření mokřadů nebo obnovou malých vodních nádrží v maloplošných zvláště chráněných územích a evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000 z prostředků Operačního programu životní prostředí. K monitorování a zdokumentování aktuálního stavu lokalit začíná kraj využívat i nových technických prostředků – dálkově řízených bezpilotních letadel tzv. dronů.

Žáci Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč absolvovali stáže v Rakousku a Španělsku

5. Květen 2022 - 9:32
V měsících březen a duben uskutečnila Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč pro své žáky dvě pracovní stáže ve španělské Malaze a v rakouském městě Klagenfurt za podpory programu Erasmus+. Do Španělska vycestovalo deset žáků a do Rakouska 11, a to z různých oborů školy – obchodní akademie, gastronomie a hotelový management, cestovní ruch, reprodukční grafik.

Přehlídka lidových muzik opět rozezpívá třebíčské Centrum tradiční lidové kultury

3. Květen 2022 - 12:04
Milovníci folklóru by si měli udělat uzel na kapesníku, aby si nenechali ujít Přehlídku lidových muzik, která se uskuteční o víkendu 14. a 15. května 2022 v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Právě tady, na Cyrilometodějské ulici, se opět setkají lidové kapely z Vysočiny, jižních Čech a Horního a Dolního Rakouska.

Rodinná konference Kraje Vysočina už 19. května

3. Květen 2022 - 10:44
Na 19. května připravuje Kraj Vysočina další Rodinnou konferenci, která se v letošním roce zaměří na problematiku rozvodů a jejich dopadu na rodinu. „Přibližně každé druhé manželství se rozpadá a končí rozvodem. Je to hodně citlivé, ale aktuální téma, před kterým nechceme zavírat oči. Rodiče bývají při rozvodech pohlceni svými spory a emocemi a často si neuvědomují, že rozvod se citelně dotýká nejen jich samotných, ale především jejich dětí. Jsem však přesvědčený, že pokud rodiče dokáží povýšit zájmy dětí nad zájmy své, mohou být negativní dopady rozvodu minimální pro všechny strany. V jednotlivých příspěvcích konference se to pokusíme ukázat a přesvědčit vás o tom, že i rozvod se dá zvládnout dobře,“ připojil pozvání na konferenci krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek, který nad ní převzal záštitu.

Stránky