Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 2 hours 17 min ago

Nový krajský domov pro seniory v Jihlavě už čeká jen na stavební povolení

22. August 2019 - 12:06
Dalších 126 lůžek pro seniory především s diagnózou Alzheimerovy choroby chce Kraj Vysočina nabídnout už v roce 2022 v rámci kapacit nového domova v Jihlavě. „V tuto chvíli doplňujeme požadované dokumenty pro vydání stavebního povolení objektu za heliportem záchranné služby mezi ulicemi Rantířovská a Vrchlického v Jihlavě. Ještě v letošním roce bychom rádi vysoutěžili dodavatele stavby a příští rok zahájili stavební práce,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

V září na Vysočině nastoupí do všech základních a středních škol více než 63 tisíc žáků. Všichni prvňáčci dostanou bezpečný kufřík a stavebnici ROTO

22. August 2019 - 9:59
První zvonění zastihne už 2. září 2019 na Vysočině celkem 63 tisíc školáků. „Do prvních tříd letos základní školy zapsaly 4991 dětí, což je o zhruba o stovku méně, než nastoupilo do základek loni. Pokud jde o střední školy, tam bylo do prvních ročníků přijato 7,5 tisíce studentů, zhruba stejně jako loni,“ informuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová a dodává, že stejně jako v minulých letech dostane každý malý prvňák od Kraje Vysočina bezpečný kufřík a stavebnici ROTO.

Přeshraniční aktivity Vysočiny a Zakarpatí nepolevují ani dvanáctým rokem

20. August 2019 - 13:21
Předání profesionálního hasičského vybavení, výbavy pro žáky školy bezpečnosti i prohlídka některých letos realizovaných investičních projektů byly hlavní náplní pracovní cesty hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounka, generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby a republikového starosty dobrovolných hasičů Jana Slámečky do partnerského regionu Kraje Vysočina Zakarpatské oblast Ukrajiny. Nová okna v ambulanci a stacionáři v obci Porošovo a nová okna i zateplení fasády ambulance v obci Minaj, nebo přístavba mateřské a základní školy Chust je příklad letošních investic.

Výstava v Telči připomněla 10. výročí úspěšné Dolnorakouské zemské výstavy

20. August 2019 - 13:07
ČESKO.RAKOUSKO. rozděleni – odloučeni – spojeni. Horn.Raabs.Telč. Uplynulý víkend v Telči probíhal ve znamení Historických slavností Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Součástí tradičních městských oslav byla v letošním roce i slavnostní prezentace výstavy Historie bez hranic. Výstava je připomenutím propojení 3 měst: Horn, Raabs an der Thaya a Telč a 2 regionů: Dolní Rakousko, Kraj Vysočina v roce 2009 v rámci Dolnorakouské zemské výstavy nazvané ČESKO.RAKOUSKO. rozděleni – odloučeni – spojeni. V dlouhé historii dolnorakouských zemských výstav se tehdy tato výstava stala první, která překročila hranice Dolního Rakouska.

Blíží se prestižní závody Zlaté podkovy. Jezdecká a vozatajská elita bude k vidění v Humpolci

20. August 2019 - 12:56
Poslední srpnový víkend patří v Humpolci koním. Od pátku 23. do neděle 25. srpna 2019 se jede finále Zlaté podkovy, jinými slovy závody ve všestrannosti a spřežení. Program začíná v pátek drezurami, pokračuje v sobotu terénní zkouškou a maratonem spřežení. Neděle je ve znamení parkuru sedlových koní a překážkové jízdy spřežení. Na pomyslný start se postaví zhruba osmdesát sedlových koní a přes padesát koní ve spřeženích. V soutěžích spřežení se bude soutěžit v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží, dvojspřeží pony a divácky velice zajímavé kategorii čtyřspřeží.

Pelhřimovská nemocnice začne testovat eNeschopenky. S Novým rokem je musí lékaři vydávat povinně

19. August 2019 - 11:29
Bez výjimky musí začít od Nového roku lékařské ordinace, a to vč. těch nemocničních, vydávat elektronické neschopenky. „Krajská Nemocnice Pelhřimov už příští měsíc spustí pilotní projekt eNeschopenky, který umožní ověřit mimo jiné časovou náročnost vydávání, umožní vyškolit většinu uživatelů a seznámit je s nabízenými funkcemi systému, ale navíc ověřit vyšší stupeň zabezpečení při použití elektronického podpisu lékaře, se kterým legislativa bohužel nepočítá, z našeho pohledu jde však téměř o nutnost,“ upozorňuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví.

Žďárské střední školy budou mít novou tělocvičnu. Využívat ji budou i místní kluby

16. August 2019 - 12:51
Kraj Vysočina postupně činí všechny potřebné kroky k výstavbě nové tělocvičny pro Průmyslovou školu i Gymnázium ve Žďáře nad Sázavou. Společná investice Kraje Vysočina s městem Žďár nad Sázavou umožní už v roce 2022 otevřít multifunkční kryté sportoviště o rozměrech 44 x 25 metrů, tedy tak velké, aby mohlo obsloužit široké spektrum sportovních aktivit. Předběžné odhady ceny budoucí krajské tělocvičny přesahují 70 miliónů korun a kraj je zatím připraven ji financovat z vlastních zdrojů. „Platí, že město Žďár nad Sázavou se chce finančně podílet ve výši 33 procent, nejvýše částkou 23 milióny korun. Kraj vyjde městu vstříc a umožní tělocvičnu využívat i pro činnost místních sportovních klubů a veřejnosti,“ připomněl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů

15. August 2019 - 8:23
Dalším krokem k zavedení nového systému organizace veřejné dopravy pod názvem Veřejná doprava Vysočiny je zavedení centrálního dispečinku veřejné dopravy, který bude nově dozorovat veškerou regionální autobusovou i vlakovou dopravu. „Bavíme se o velice sofistikovaném software, který bude mimo jiné online vyhodnocovat dopravní situaci, polohy jednotlivých autobusů a vlaků a následně například navrhovat variantní řešení mimořádných situací, které jsou generovány nejčastěji výlukami nebo objížďkami,“ informoval Pavel Bartoš z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Kraj Vysočina představuje Chutě Vysočiny. První s podtitulem Brambory

14. August 2019 - 13:22
Kraj Vysočina připravil novou sérii skládacích letáků s názvem Chutě Vysočiny, které propagují regionální zemědělské komodity. Není proto divu, že první z nich nese podtitul Brambory. Pro všechny zájemce budou letáky k dispozici už na nejbližších akcích se zemědělským zaměřením, jako například na Polním dnu, Zemi živitelce v Českých Budějovicích, Zetor show v Novém Městě na Moravě, Bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě, na podzimních exkurzích pro děti ze základních škol nebo na připravované výstavě Českého strakatého skotu v Radešínské Svratce v roce 2020. „Vysočina je bramborářský kraj a celá třetina domácí produkce brambor České republiky je vyprodukována v našem kraji. Právě proto věnujeme bramborám významnou pozornost a lze je právem označit za naše rodinné stříbro,“ dodává Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

První studenti z Vysočiny vyjeli přes program FLEX na studia do USA

14. August 2019 - 12:17
FLEX neboli Future Leaders Exchange je výběrový studijní program pro středoškoláky, který financuje americké Ministerstvo zahraničí. Nově je do něj zapojena také Česká republika, a díky tomu letos poprvé vycestovalo na studia do USA prvních 10 českých studentů. A mezi nimi hned dva studenti z Vysočiny, kteří obstáli v silné konkurenci 760 přihlášených. Šimon Mareček ze sportovního gymnázia v Novém Městě na Moravě odjel studovat na Floridu a Eliška Heřmánková z Pelhřimova do Toleda ve státě Iowa.

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září

14. August 2019 - 10:16
Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících. „Jde o zopakování dotačního titulu z Fondu Vysočiny s upraveným názvem Hospodaření v lesích 2019 II., v rámci něhož bylo na jaře letošního roku rozděleno mezi 474 žadatelů 26 miliónů korun. Stejně jako na jaře byly uspokojeny všechny správně zaslané žádosti, předpokládáme, že podzimní výzva, v rámci níž nabízíme dvojnásobek peněz, pokryje opět všechny doručené a následně správně vyúčtované požadavky,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Žádosti o dotace v rámci titulu Hospodaření v lesích 2019 II. bude Kraj Vysočina přijímat od 2. do 30. září 2019. Už nyní mají žadatelé možnost konzultovat obsahy žádostí a připravovat jejich podání na oddělení zemědělství nebo si je prostudovat na webových stránkách Kraje Vysočina.

Poslední kolo kotlíkových dotací bude spuštěno v září

13. August 2019 - 11:45
Na podporu výměny starých kotlů v Kraji Vysočina byla pro 3. kolo kotlíkových dotací poskytnuta částka téměř 240 milionů korun. Za tuto částku by měl kraj podpořit výměnu až 2 378 kotlů. Pravidla, která stanoví podmínky pro čerpání dotace na výměnu starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový ekologický zdroj tepla, budou zveřejněna 3. září 2019 a v tento den budou rovněž zveřejněny nové formuláře žádosti o dotaci a další podklady pro podání žádosti. Samotný příjem žádostí pak bude spuštěn 23. října 2019.

Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

13. August 2019 - 10:42
S novým školním rokem odstartuje další ročník projektu První pomoc do škol, který Kraj Vysočina organizuje už šestnáctým rokem. Výuka první pomoci je opět určena pro čtrnáctileté a sedmnáctileté žáky studující na Vysočině a zahrnuje 10 respektive 3 hodiny praktické i teoretické přípravy. Do minulého ročníku se přihlásilo 199 škol, uskutečnilo se 417 výukových kurzů a proškoleno bylo přibližně 9 000 žáků. Roční náklady za uplynulý školního rok byly přibližně 1 445 tisíc korun a jsou plně hrazeny z krajského rozpočtu.

Nová kuchařka ERDV nabídne 28 tradičních receptů

13. August 2019 - 9:04
Krajové speciality z Vysočiny, Jihočeského a Plzeňského kraje, Dolního i Horního Rakouska, Dolního Bavorska a Horní Falce se podařilo dostat na stránky nové kuchařky Evropského regionu Dunaj–Vltava (ERDV). 28 receptů na polévky, bezmasá jídla, masové pokrmy i skvělé moučníky představuje výběr regionálních dobrot sedmi krajů působících pod společnou hlavičkou uskupení ERDV. Nová kuchařka je v omezeném počtu k dostání v tištěné podobě na Regionálním kontaktním místě ERDV v Kraji Vysočina v Jihlavě na Žižkově ulici 16 nebo zdarma ke stažení na webových stránkách ERDV www.evropskyregion.cz.

Akademická slavnost ukončila letošní Mladou univerzitu

12. August 2019 - 14:23
Pestrý celotýdenní program Mladé univerzity Waldviertel–Vysočina věnovaný budoucnosti a digitálním technologiím je u konce. Jedenáctého ročníku přeshraničního prázdninového kempu se účastnila téměř stovka dětí ve věku 10 – 14 let z Dolního Rakouska a z Vysočiny. Kampus v dolnorakouském Raabsu poskytl vědychtivým teenagerům prostor nejen bádat, ale i objevovat, učit se a získávat nové zážitky. V programu šesti nabitých dní nechyběl ani sport, kultura a dobré jídlo. Jeden den účastníci trávili na Vysočině, v Jihlavě a Telči. Pozvání na závěrečnou akademickou slavnost přijali rodiče, partneři akce a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, poslanec zemského sněmu Eduard Köck, či zástupce velvyslanectví ČR ve Vídni Jakub Novák. Jedním z významných partnerů Mladé univerzity Waldviertel–Vysočina je dlouhodobě společnost Net4Gas.

Na hrad Roštejn se opět vrací jazz. Už tento víkend se po odmlce uskuteční oblíbený JAZZ NA ROŠTEJNĚ

12. August 2019 - 12:24
V neděli 18. srpna se na romantickém hrádku nedaleko Telče uskuteční další Jazz na Roštejně. „Tato tradiční akce se na Roštejně konala pravidelně, a to již od 80. let minulého století. Bohužel z důvodů rekonstrukce objektu nebyla v posledních letech pořádána, a proto jsme velmi rádi, že se akci podařilo obnovit. A věříme, že se postupně navrátí ke svému věhlasu, neboť jazz k tomuto hradu patří,“ zve na hudební svátek náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou

12. August 2019 - 9:27
Tři roky trvalo Milanu Teslevičovi vybudovat základ jediného muzea věnovaného významnému českému spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Expozice aktuálně čítající šest místností se nachází na Hradě Ledeč nad Sázavou v blízkosti Sázavy s dohledem na Sluneční zátoku, kterou Foglar popisuje ve svých dílech. Muzeum, které vzniklo k výročí 110 let narození Jaroslava Foglara a až s pedantskou precizností dokumentuje život a dílo spisovatele si stejně jako náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla můžete prohlédnout i s autorem expozice.

Internet v Telči slaví jubileum

9. August 2019 - 8:20
Od prvního, původně nenápadného setkání odborníků na informační technologie ve veřejné správě uplynulo letos dvacet let. Za tu dobu se každoročně Krajem Vysočina a společností Autocont organizovaný seminář stal celostátně vyhledávanou akcí, na které se společně potkávají IT specialisté z krajů, měst, obcí, centrálních orgánů veřejné správy i dodavatelů nejmodernějších technologií.

Jihlavskou ZOO zdobí exponáty z terapeutické dílny Volšové ruce

8. August 2019 - 13:47
Dvacítka exponátů především zvířat vymodelovaných z šamotové hlíny v dílně Volšové ruce při Domově Zboží zdobí až do 12. září ZOO Jihlava. Autory vystavených děl je devět klientů domova, kteří výstavu připravovali několik měsíců. „Z více než čtyřiceti připravených exponátů jich v Jihlavě vystavuji zhruba polovinu. Jde o premiérovou prezentaci s tím, že na začátku října bychom rádi podobnou výstavu uspořádali i v sídle Kraje Vysočina,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Značku Regionální potravina získalo na Vysočině dalších osm výrobků

8. August 2019 - 13:27
Slanina, čerstvý sýr, smetanový zákys, žitný chléb, citronový řez, pivo z Chotěboře, meruňkový džem s levandulí a pražená solená tykev jsou další výrobky z Vysočiny, které se mohou pyšnit označením Regionální potravina. O logo, které je zárukou vysoké kvality, čerstvosti a regionální jedinečnosti, se letos na Vysočině ucházelo celkem 80 produktů od 24 výrobců. Největší zájem byl jako už tradičně o kategorii Ostatní.

Pages