Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Naučná stezka "Za pilníkáři na Český kopec"

Vypravte se po naší naučné stezce na Český kopec a seznamte se s příběhem křižáneckých pilníkářů. Každá obec má svoji historii. Každá obec má něco, co je právě pro ni specifické a unikátní. Život na Křižánkách do II. světové války ve značné míře ovlivňovalo pilníkářské řemeslo. Dávalo lidem obživu a pomohlo obci překlenout těžká období. Dokázalo udržet lidi v obci i v době, kdy z řady jiných obcí odcházeli lidé za prací do měst. Dnes už je ruční pilníkářství zaniklým řemeslem a s nepříznivým dopadem zániku řemesel se v naší obci potýkáme dodnes.
Délka naučné stezky je necelé 2km. Na konci stezky je možné se po cestě dostat k rozcestí, které Vás nasměruje na Čtyři palice a Zkamenělý zámek.
Součástí stezky je i dalších 11 tzv. projektových stanovišť, která informují návštěvníky obce o již úspěšně realizovaných projektech v obci Křižánky (např. o rekonstrukci školy, stavbě vzdělávacího centra...).

Hurá za pokladem:
To co uvidíte na informačních tabulích je jenom špička ledovce. Kdo vlastní chytrý telefon s připojením k síti Internet, si muže prostřednictvím tzv. QR-kódu zjistit další informace. Můžete se podívat na velké množství fotografií, videí, 3D vizualizací atd. Stránky projektu jsou dostupné odkudkoliv, každý se může podívat na požadované informace i doma. Ovšem pouze ten, kdo navštíví s chytrým telefonem či tabletem naši stezku má šanci najít „poklad“. Na každém stanovišti po rozklíčování QR-kódu získáte část indicie vedoucí k pokladu. Odtud si může odnést drobný upomínkový předmět. Protože se chytrá zařízení zatím mezi veřejností tolik nerozšířila, je možné si toto zařízení zapůjčit ve vzdělávacím centru.

Více informací o stezce naleznete zde: "Za pilníkáři na Český kopec"

 

GPS: 
49° 41' 8.3364" N, 16° 3' 52.362" E