Co nás čeká

Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Vysočina Tourism

Logo a odkaz na prezentaci http://www.vysocina.eu

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 26 min 21 sec ago

Kraj Vysočina používá videokonferenční systémy už od roku 2007. Moderní technika je také v nové budově E

1. June 2023 - 14:36
Už od roku 2007 používá Kraj Vysočina videokonference, které se postupem času staly nedílnou součástí moderní komunikace. Při výběru vhodného videokonferenčního vybavení do nové budovy E Krajského úřadu Kraje Vysočina byl kladen důraz na snadnou obsluhu a maximální možný stupeň automatizace. Důraz na automatizaci je zřejmý už při pouhém otevření dveří od zasedací místnosti. Technika pomocí integrovaných čidel detekuje přítomnost osoby a automaticky zapne připojené obrazovky. Pomocí ultrazvuku dojde k propojení notebooku nebo telefonu uživatelů, díky kterému je promítání obsahu, nebo zahájení videokonference, už otázkou stisku jediného tlačítka. Zavěšený stropní mikrofon a inteligentní kamera zajišťují kvalitní snímání osob v místnosti, které se tak mohou plně věnovat podstatě jednání a nemusí řešit technické záležitosti videokonference.

Stavba parkovacího domu u Nemocnice Třebíč začne na podzim

1. June 2023 - 12:57
Všechny přípravné a projekční kroky Kraje Vysočina směřují k zahájení stavby parkovacího domu pro Nemocnici Třebíč. Harmonogram počítá s předáním staveniště zhruba v říjnu letošního roku. „Stavět se bude 20 měsíců. V těsné blízkosti nemocnice vyroste čtyřpodlažní objekt pro 218 aut s komerčními jednotkami v přízemí. Odhadované náklady jsou 180 milionů korun,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Kvůli kůrovcové kalamitě narostl počet zvěře

1. June 2023 - 12:56
Tradiční jarní sčítání zvěře se letos na Vysočině uskutečnilo 4. února a výsledky sčítání jsou pak využívány pro následné plánování lovu zvěře. Naplánovaný odlov zvěře odráží celou řadu faktorů. Lov je třeba nastavit tak, aby na jedné straně nedošlo ke snížení konkrétního druhu zvěře pod akceptovatelné počty, na druhé straně aby nedocházelo k přemnožení zvěře nad celospolečensky přijatelnou úroveň, kdy dochází k výraznému poškozování lesních i polních porostů.

Kraj Vysočina podporuje vědu, výzkum a inovace. Rozvoj inovačního potenciálu posílí novým systémovým projektem

1. June 2023 - 11:32
„Kvalitní analytické podklady, nové podpůrné nástroje pro rozvoj inovací a podnikání, vzdělaný a kompetentní tým, otevřená spolupráce s partnery v území. To vše a mnohem více přinese pro rozvoj inovačního prostředí a posílení role inovací v ekonomice kraje projekt Smart Akcelerátor, který bude v horizontu nejbližších několika týdnů předložen do aktuálně vyhlášené výzvy Operačního programu Jan Amos Komenský,“ informovala po úterním jednání Rady Kraje Vysočina náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

Záchranáři z Vysočiny se budou stěhovat. Kraj pro ně postaví nové výjezdové stanice

31. May 2023 - 13:39
Kraj Vysočina začne ještě v letošním roce s výstavbou nového výjezdového stanoviště zdravotnické záchranné služby v Telči. Nové základny za přibližně 180 miliónů korun pro záchranáře vyrostou do čtyř let i na dalších místech Vysočiny.

Kraj Vysočina požádal o peníze na nové kolo kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti

31. May 2023 - 9:26
Na svém posledním jednání v úterý 30. května 2023 rozhodla Rada Kraje Vysočina o předložení projektové žádosti do 45. výzvy v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Cílem této žádosti je zajištění finančních prostředků pro vyhlášení dalšího kola kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. „Celkem může Kraj Vysočina v rámci tohoto programu získat finanční prostředky ve výši 111 454 000 korun, které by měly pokrýt výměnu více než 575 starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové, ekologické zdroje tepla," uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

Národní kolo soutěže Stockholm Junior Water Prize 2023 vyhráli žákyně a žák z Jihlavy

30. May 2023 - 14:32
Druhý ročník národního kola celosvětové soutěže Stockholm Junior Water Prize vyhráli Lenka Lemberková z Gymnázia Jihlava a Adam Kejda z OZS Jihlava. Odborná porota ocenila jejich práci, ve které se zaměřili na vzdělávací program pro žáky v podobě únikové hry. Výherci v národním kole získali 25 000 korun, pamětní diplom a hrazenou cestu do Stockholmu, kde proběhne na konci srpna finálové mezinárodní kolo soutěže v rámci Světového týdne vody.

Jihlava letos hostí Landscape festival. Město oživí přes třicet uměleckých instalací

30. May 2023 - 13:57
Landscape festival Jihlava 2023 přinese do ulic města víc jak 30 uměleckých instalací, bohatý výstavní program zaměřený na architekturu a umění ve veřejném prostoru, komentované procházky, odborné diskuse a další kulturní program. Festival startuje 1. června a během prvního týdne promění ulici Jana Masaryka na promenádu vyzdobenou velkoplošnou malbou, která pokryje celou délku ulice a oživí ji kulturním programem. Druhá výrazná instalace vznikne na Masarykově náměstí, které landartový umělec Ivan Kafka přehradí instalací ze 70 tun slisovaných PET lahví.

Gloria musaealis: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě získala prestižní ocenění

30. May 2023 - 10:41
V závěru minulého týdne byly ve Smetanově síni Obecního domu v Praze vyhlášeny Ceny Gloria musaealis za rok 2022. „Horácká galerie v Novém Městě na Moravě společně s Horáckým muzeem získaly zvláštní ocenění za výstavu realizovanou v loňském roce. Ve své kategorii uspěly v obrovské konkurenci 57 přihlášených soutěžních projektů, což je mimořádným úspěchem, ze kterého máme všichni velikou radost,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že upřímná gratulace patří všem, kteří se na této výstavě podíleli.

Krajští dobrovolníci se v jihlavské zoo pustili do hrabání a pletí trávy

30. May 2023 - 9:52
Slunečný dobro-den zažili dobrovolníci z Krajského úřadu Kraje Vysočina poslední květnový týden. Tentokrát se vydali do jihlavské zoo, kde už pracovali loni na podzim. Přijeli na pozvání zoologické zahrady, která hledá dobrovolníky celý rok.

Prezident Petr Pavel navštívil Kraj Vysočina. Předal ceny za hrdinství

26. May 2023 - 16:47
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou navštívili 25. – 26. května 2023 Kraj Vysočina. Návštěva začala v Základní škole Pelhřimov, kam dochází děti se speciálními vzdělávacími potřebami. V sídle Kraje Vysočina v Jihlavě měl možnost pohovořit se zhruba třicítkou hostů na aktuální témata, seznámit se např. s rozvojem Vysoké školy polytechnické Jihlava i s problémy, které tíží region – nedostatek lékařů v nemocnicích i v terénu, s problémem dopadů kůrovcové kalamity...

Vesnicí roku Kraje Vysočina je Nová Ves u Nového Města na Moravě

26. May 2023 - 14:01
Dnes krátce před polednem vyhlásila krajská komise soutěže Vesnice roku vítěze za Kraj Vysočina. Titul Vesnice roku Kraje Vysočina 2023 patří Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Trvale zde žije necelých sedm stovek obyvatel. S 33 znaky (včetně mezer) je obcí s nejdelším názvem v České republice. „Paní starostce Tučkové a všem občanům Nové Vsi gratuluji k vítězství v letošním ročníku Vesnice roku na Vysočině. Ukázali opravdu jedinečný komunitní život plný akcí a tradic, na kterých se podílí občané všech generací a zaslouženě získali zlatou stuhu. Po loňském zisku oranžové stuhy tak navázala i Nová Ves na tradici z „oranžové na zlatou“ a už teď jim držím palce do celostátního kola,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. Do letošního ročníku krajského kola se na Vysočině přihlásilo 15 obcí.

Muzeum Vysočiny Třebíč získalo hned několik darů do sbírky. Jedním z nich je kroj z konce 19. století

26. May 2023 - 8:25
V úterý 23. května proběhla neveřejná sbírkotvorná komise při Muzeu Vysočiny Třebíč. Na programu bylo také odsouhlasení darů, které organizace dostala za poslední půl rok. „Akviziční činnost muzeí zahrnuje vedle vlastní činnosti rovněž koupi a dary. Darovat něco do muzea nebo galerie se rozhodnou majitelé většinou proto, aby se předmět zachoval i pro budoucí generace včetně osobního příběhu, který se k němu váže,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Záslužné medaile Kraje Vysočina převzalo 23 záchranářů, policistů, hasičů i civilních hrdinů

26. May 2023 - 6:44
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek udělil 25. května 2023 celkem 23 záslužných medailí Kraje Vysočina zástupcům složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a také civilním osobám, které projevili statečnost při mimořádné situaci. Tradičního slavnostního ceremoniálu v Horáckém divadle Jihlava se účastnil také prezident České republiky Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou a předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil.

Muzeum Vysočiny vydává další dvojjazyčnou knihu pro malé čtenáře

24. May 2023 - 16:33
Autorský tým Muzea Vysočiny Jihlava vydává v těchto dnech druhé dvojjazyčné dětské čtení. Po česko-ukrajinské publikaci Bajky a pohádky z lesů a luk je pro malé čtenáře připravená kniha Medvídek Mlsounek. „Knížka na 176 stranách nabízí 19 kapitol, které popisují příběh medvíděte a jeho přátel. Autorem je, stejně jako při první edici, Pavel Bezděčka, který přizval ke spolupráci například muzikanta a folkloristu Jaroslava Smutného z Veselí nad Moravou,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Novou knihu podpořil částkou 25 tisíc korun i Kraj Vysočina.

Francouzský velvyslanec na Vysočině

24. May 2023 - 11:04
Velvyslanec Francie J.E. Alexis Dutertre navštívil tento týden Kraj Vysočina. S hejtmanem kraje Vítězslavem Schrekem společně otevřeli témata jako výuka francouzského jazyka na školách v našem regionu, význam a přínosy rozvoje železniční sítě, konkrétně vysokorychlostních tratí nebo otázku budoucnosti jaderné energetiky v regionu a v České republice. Velvyslanec následně absolvoval program v Třebíči a zakončil jej návštěvou Krajské knihovny v Havlíčkově Brodě a Zámečku Petrkov s expozicí básníka a grafika Bohuslava Reynka.

Žáci z Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč vyrazili za pracovními zkušenostmi do Vídně

23. May 2023 - 13:05
Vídeň, hlavní město Rakouska, je známá svou bohatou historií, úchvatnou architekturou a kulturními památkami. V březnu letošního roku mělo 12 žáků Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč v rámci programu Erasmus+ na tři týdny možnost prožít úžasné pracovní zkušenosti v tomto městě plném příležitostí. Před samotnou stáží proběhla její virtuální část, kdy žáci plnili zadané úkoly, a následně odjeli do Vídně.

Vybrané krajské střední školy změní svůj název. Kvůli zjednodušení, přehlednosti o nabízených oborech i budování jedinečné identity

23. May 2023 - 11:13
Prvních deset středních škol zřizovaných Krajem Vysočina změní od roku 2024 svůj název. U několika z nich půjde pouze o zjednodušení názvu vypuštěním ulice a čísla popisného z oficiálního označení a v dalších případech se z názvu školy odstraní Vyšší odborná škola, protože se zde už tento druh vzdělávání nabízí. U několika škol bude také nový název lépe odpovídat vyučovaným oborům. „Už nyní diskutujeme o zjednodušení názvu s řediteli dalších čtyř krajských škol. Hlavním cílem změn je, aby se škola dala podle názvu lehce identifikovat a zároveň bylo veřejnosti zřejmé, jaký typ a šíři oborů nabízí,“ vysvětluje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala a doplňuje, že v několika případech jsou názvy dříve sloučených škol neúměrně dlouhé a komplikované. Změny zřizovacích listin vybraných škol bude schvalovat krajské zastupitelstvo na svém nejbližším zasedání 13. června.

Další mamut pro Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava

23. May 2023 - 10:37
V půlce května proběhlo v pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea slavnostní vyhlášení 4. ročníku Ceny Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut. Cenu udělují tři významné archeologické instituce: Archeologický ústav Akademie věd Brno, Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, a to ve čtyřech různých kategoriích.

Diskuze o motivování filmařů k využívání turistické destinace Vysočina v tvorbě audiovizuálních děl proběhla na zámku v Úsobí

22. May 2023 - 16:15
Dvě desítky vlastníků historických objektů nebo jejich provozovatelů přijaly pozvání Jaromíra Poláka, majitele zámku v Úsobí na Havlíčkobrodsku, a Romana Fabeše, náměstka hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, na setkání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 18. května. Zámek Úsobí se tak stal místem v pořadí čtvrtého setkání majitelů a správců hradů a zámků v Kraji Vysočina. „Považujeme za důležité poskytnout majitelům a správcům památkových objektů prostor k seznámení i pro případné propojení jejich aktivit,“ uvedl Roman Fabeš.

Pages