Zprávy z úřadu

Co nás čeká

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

Poznejte zelené srdce Česka

Projekt sociálního bydlení

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 1 hour 24 min ago

Dejte sportovcům svůj hlas!

18. February 2019 - 12:44
Odstartoval další ročník ankety Sportovec Kraje Vysočina, jejímž cílem je zviditelnit mimořádné sportovní výkony a úspěchy sportovců z Vysočiny v roce 2018. Vedle titulů, které udělí odborná porota, jsou ve hře i dva tituly, o kterých rozhoduje veřejnost. Této možnosti už od začátku února využila pěkná řádka lidí, která poslala elektronicky 1356 hlasů. Další podporu sportovců uvedených v kategoriích jednotlivců i kolektivů může veřejnost doplnit prostřednictvím formuláře i o sportovce, který dosud v nominacích nefiguruje.

Enersol 2019: Oceněné studentské projekty cílí na úspory

18. February 2019 - 9:43
Peletovací stroj, Školní kogenerační jednotka nebo řízení chytré domácnosti – projekty, které mimo jiné posílá porota Krajské konference se soutěžní přehlídkou žákovských projektů Enersol 2019 do celostátního kola a budou reprezentovat středoškolské inovace made in Vysočina 21. a 22. března 2019 v Pardubicích.

Vysočinská záchranka má nové vozidlo pro mimořádné události a velké nehody

15. February 2019 - 8:33
Speciálně upravený FORD Ranger využívá od začátku roku Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina. „Je určeno především ke zvládnutí a řešení mimořádných událostí, jako jsou hromadná neštěstí, rozsáhlé dopravní nehody, ale i k vyproštění, popř. odtáhnutí našich sanitních vozidel z místa dopravní nehody. Vnitřní vybavení není samozřejmě určeno pro převoz pacientů, ale je přizpůsobeno potřebám pro co nejlepší technické zajištění místa mimořádné události pro zasahující členy výjezdových skupin při poskytování přednemocniční neodkladné péče postiženým osobám“ uvedla ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová. Vozidlo za 1,65 miliónu korun bylo pořízeno za přispění Fondu zábrany škod.

Horácko a Podhorácko se představuje za hranicemi kraje, dobývá Prahu

14. February 2019 - 7:57
V sobotu 9. února 2019 se v prostorách Národopisného muzea v Praze – Musaionu představilo Horácko a Podhorácko v rámci kulturní akce Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska. Akce pro veřejnost se kromě zástupců Regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu Vysočiny Třebíč zúčastnila také delegace Ministerstva kultury ČR, které tuto akci s cílem zviditelnit folklorní oblasti a tradice naší země již dlouhodobě finančně podporuje. Vzhledem k aktuálnímu ročnímu období byla prezentace zaměřena na masopustní obchůzky a s nimi spojené obyčeje.

Vysočina pošle téměř 29 miliónů korun dopravcům na platy řidičů

14. February 2019 - 7:50
Kraj Vysočina v letošním roce navýší příspěvek dopravcům zajišťujícím na území regionu základní dopravní obslužnost v linkové autobusové dopravě – dopravu do zaměstnání nebo např. do škol o dalších 28,7 miliónů korun. „Jde o peníze, které by měli dopravci použít během roku přímo na navýšení mezd řidičů linkových autobusů. Zda budou tyto peníze skutečně zaneseny na výplatní pásky konkrétních lidí už Kraj Vysočina bohužel nemůže ovlivnit. Nemáme však důvod se domnívat, že se tak neděje,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.

Kraj Vysočina hledá možnosti úspor energií na svém majetku

13. February 2019 - 11:30
Kraj Vysočina si je vědom postupně rostoucích cen energií a nutnosti efektivního nakládání s nimi a to i vzhledem k tomu, že hospodaří s energií ve více než 800 budovách, které má přímo ve svém majetku nebo jsou ve správě příspěvkových organizací. Ve vazbě na již schválenou Energetickou politiku Kraje Vysočina schválila rada kraje na svém zasedání 12. února 2019 Akční plán pro hospodaření s energií na rok 2019, který definuje konkrétní opatření, které by chtěl kraj v roce 2019 provést.

Kluci z třebíčské průmyslovky nastartovali vlastnoručně postavenou Tatru

12. February 2019 - 13:04
11. února 2019 poprvé nastartovala TATRA PHOENIX, kterou postavili studenti Střední průmyslové školy v Třebíči v dílnách Krajské správy a údržby silnic Vysočiny v rámci své praktické výuky. Projekt iniciovaný Krajem Vysočina a kopřivnickou TATRA TRAUCKS měl trvat celý rok. „Tým mladých konstruktérů nás všechny překvapil svým nadšením a rychlou pečlivou prací. Oživení složeného nákladního vozu pod dozorem profesionálů v mateřské firmě bylo téměř formalitou,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Kraj Vysočina nechá vyprojektovat novou tělocvičnu ve Žďáře nad Sázavou

12. February 2019 - 12:09
Kraj Vysočina připravuje budoucí výstavbu tělocvičny v areálu krajské VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou s tím, že běžné denní kapacity bude využívat i nedaleké Gymnázium Žďár nad Sázavou. „Nová sportovní hala by měla nabídnout dostatek volných hodin pro veřejné sportování, proto se na financování bude dle platných smluv podílet i město Žďár nad Sázavou. Kraj Vysočina v současné době činí kroky, tak aby mohla být realizace zahájena v letech 2020 – 2022,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Odborníci se v Telči shodli, že se do budoucna musí zvýšit rozmanitost dřevin v lesních porostech

12. February 2019 - 10:46
V závěru minulého týdne se v Telči uskutečnil už 12. ročník odborného semináře Přírodní rozmanitost a ochrana přírody v praxi. Na semináři jsou každoročně prezentovány zejména různé typy managementů ve zvláště chráněných územích i v jiných cenných lokalitách, a to nejen na území Kraje Vysočina, jejich výsledky, vybrané nové poznatky a odborné informace z oblasti ochrany přírody. „Naším příspěvkem k diskusi bylo téma Jak podpořit co nejvhodnější způsoby obnovy lesních porostů ve zvláště chráněných územích. Téma reaguje na klimatické změny spojené se suchem a kůrovcovou kalamitu na území Kraje Vysočina,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Krajský karneval zaplnil sokolovnu v Havlíčkově Borové do posledního místa

11. February 2019 - 14:49
V neděli úspěšně odstartovala krajská karnevalová tour v Havlíčkově Borové a místní Sokolovna praskala ve švech. Karneval s mašinkou si zde přišlo užít více jak čtyři sta návštěvníků, od nejmenších až po babičky a dědečky. Úžasnou atmosféru karnevalového odpoledne jsme pro vás zachytili na přiložených fotografiích. Další zastávka krajské karnevalové mašinky bude v neděli 17. 2. od 14:00 hodin v kulturním domě ve Větrném Jeníkově. Těšíme se na vás.

Po Nemocnici Pelhřimov bude chytře svítit i sídlo Kraje v Jihlavě

11. February 2019 - 10:53
Už rok využívá Nemocnice Pelhřimov chytrý systém LED osvětlení. Nainstalován byl ve vnitřních prostorách hlavní lůžkové budovy, kde se svítí 24 hodin denně a ve venkovních prostorách na veřejném osvětlení. „Avizované úspory ve spotřebě energií v řádech až 30% oproti původním odečtům nás přesvědčily o tom, že chceme technologie využít i jinde. V úvahu přichází zatím vybraná pracoviště krajského úřadu v Jihlavě,“ informoval po návštěvě Nemocnice Pelhřimov náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Podle jeho slov dojde v sídle Kraje Vysočina k výměně zářivek za úsporné LEDky postupně.

Metací vůz postavený žáky havlíčkobrodské základky vyhrál soutěž robotů

8. February 2019 - 14:44
Metací vůz postavený týmem žáků Základní školy V Sadech Havlíčkův Brod zvítězil v soutěžní přehlídce LEGO Robot, kterou pro žáky 7. – 9. tříd premiérově vyhlásil Kraj Vysočina s partnery. „Sofistikovaný, multifunkční model zaujal porotu svým nadčasovým designem, důvtipným přístupem k mechanismu zametání a porota ocenila i prezentační schopnosti konstrukčního týmu,“ popsala radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. V nižších kategoriích, kde nehrála roli originalita sestrojeného robota, protože ta byla dána zadáním, si díky rychlosti a přesnosti průjezdu na zlato sáhli žáci ZŠ Jihlava Rošického a Gymnázium Jihlava.

Ozvěny MFDF Ji.hlava znějí už posedmé Belgií

8. February 2019 - 13:53
To nejlepší z loňského ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava včetně několika vítězných snímků je od 6. do 12. února k vidění v Belgii. Organizátoři letos vsadili na osvědčená kina v centru Bruselu Cinema Aventure a Cinema RITCS a vůbec poprvé se promítá také mimo hlavní metropoli v Gentu. Zahajovacím filmem Ozvěn, které jako už tradičně odstartovaly na půdě Evropského parlamentu pod záštitou europoslance Pavla Poce, byl snímek režiséra Jakuba Červenky Hovory s TGM.

Návštěvnost krajských kulturních organizací mírně klesla. Návštěvníky omezuje například oprava Roštejna

8. February 2019 - 7:39
Celkový počet návštěvníků kulturních organizací zřizovaných Krajem Vysočina se za uplynulý rok zastavil na čísle 438 074. Do výsledku návštěvnosti se nejvýrazněji promítly aktivity související s probíhajícím projektem „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“. Hrad Roštejn, který spravuje Muzeum Vysočiny Jihlava, největší sbírkotvorná organizace zřizovaná krajem, patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším výletním cílům Vysočiny. Jeho branami projde ročně i přes 50 tisíc návštěvníků, jako tomu bylo v rekordním roce 2015.

V jihlavské nemocnici pracuje odborník na akupunkturu. Tradičními metodami chce Petr Vylam pomáhat pacientům v regionu

8. February 2019 - 7:23
Doktor Petr Vylam z jihlavské nemocnice je odborníkem na akupunkturu a do budoucna plánuje nabízet své služby také pacientům na Vysočině jako doplněk tradiční léčby. Své znalosti a odbornost v tomto oboru odjel v září loňského roku prohloubit přímo do Číny do Nemocnice tradiční čínské medicíny ve Wuhanu. V průběhu tříměsíčního pobytu si osvojil základní principy Zhenjiu, účastnil se léčebných postupů na jednotlivých odděleních nemocnice, a kromě různých typů aplikované akupunktury, přihlížel také operacím štítné žlázy. „Tradiční čínská medicína pojem akupunktura vůbec nezná, v Číně se používá výraz Zhenjiu, složený ze znaků - jehla a oheň,“ vysvětluje doktor Petr Vylam.

Bezpečnou nemocnicí je letos Nemocnice Třinec. Jeden z dalších titulů zůstává na Vysočině

8. February 2019 - 7:18
V letošním už 11. ročníku soutěže Bezpečná nemocnice zabodovala u odborné poroty se svým projektem zaměřeným na profesionální paliativní péči Nemocnice Třinec. Druhé místo zůstává na Vysočině a patří krajské Nemocnici Třebíč, třetí místo získal projekt Krajské nemocnice Liberec. Tato tři zdravotnická zařízení se budou v následujícím roce pyšnit přiděleným přívlastkem „bezpečná“. Soutěž Bezpečná nemocnice vyhlašuje Kraj Vysočina a partneři. V letošním roce porota posuzovala 21 zaslaných projektů. Výsledky byly vyhlášeny v Horáckém divadle Jihlava 7. února 2019 v rámci Konference Dny bezpečí.

Most přes železnici v Třebíči se začne opravovat v květnu

7. February 2019 - 13:30
Zhoršující se technický stav přemostění u třebíčské nemocnice bude důvodem jeho zásadní rekonstrukce. Po sérii koordinačních jednání bylo rozhodnuto, že jeho oprava bude probíhat jednu stavební sezónu a nutné uzavírky využijí i další správci objektů navazujících na most. Opravou projde tedy i přilehlá protihluková stěna a polovina nájezdových ramp ve vlastnictví ŘSD, SŽDC má na dobu rekonstrukce mostu plánovanou údržbu kolejové cesty. „Ideální varianta, ke které se kloníme, počítá s opravami hned od začátku letošního května, ukončení na přelomu října a listopadu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že odhadované náklady stavby jsou 40 miliónů korun.

Třebíčská průmyslová škola má k dispozici tři desítky nových učeben

7. February 2019 - 13:19
První týdny výuky v novém pavilonu B čítajícím 34 učeben mají za sebou žáci Střední průmyslové školy Třebíč. Jedna z posledních etap dostavby školního areálu na ulici Manželů Curieových přišla Kraj Vysočina na cca 147 miliónů korun, z toho 82 miliónů korun se kraji podařilo získat z fondů EU, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu. „Díky novým kapacitám čtyřpodlažní budovy s novou kotelnou může škola opustit detašované pracoviště na ulici Demlova v Třebíči, jehož oprava by do budoucna vyžadovala vysoké náklady,“ upozornil při předání pavilonu do užívání škole hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Krajem projedou rodinné KARNEVALY

7. February 2019 - 13:18
Opět po roce se na Vysočinu vrací zimní rodinné Karnevaly. Kraj Vysočina tentokrát naplánoval zastávku v pěti obcích napříč regionem. Několikahodinový nedělní program udělá radost už tuto neděli v Havlíčkově Borové. Veselo s Krajem Vysočina bude v následujících týdnech ve Větrném Jeníkově, Herálci pod Žákovou Horovou, Starči a v Košeticích, kde 10. března karnevalová show končí.

Kraj Vysočina ověřuje výsledky Fóra Zdravého Kraje Vysočina

7. February 2019 - 6:54
Kraj Vysočina provádí v těchto dnech sociologický průzkum, ve kterém ho zajímají možnosti zkvalitnění života obyvatel regionu. Obsahem dotazníku je ověření výstupů Fóra Zdravého Kraje Vysočina 2018, které se konalo v listopadu loňského roku. „Prostřednictvím sociologického průzkumu bude ověřeno, které problémy vzešlé z Fóra Zdravého Kraje Vysočina vnímá veřejnost jako stěžejní. Na základě tohoto průzkumu zjistíme, co společnými silami můžeme ovlivnit a vyřešit. Děkujeme proto všem za odpovědný přístup k vyplnění dotazníku a věříme, že se nám společně podaří najít možnosti pro zkvalitnění života v našem kraji,“ uvedl Martin Hyský, politik Projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

Pages