Co nás čeká

Projekty obce

Projekt komunitního centra STODOLA

Webkamera

Poznejte zelené srdce Česka

 Poznejte zelené srdce Česka 

Vysočina Tourism

Logo a odkaz na prezentaci http://www.vysocina.eu

Koruna Vysočiny

logo Koruna Vysočiny

Tiskové zprávy Kraje Vysočina

Subscribe to Tiskové zprávy Kraje Vysočina feed
Updated: 1 hour 11 min ago

FORESTS´ FUTURE 2022 - setkání lesníků a vědců v Jihlavě

4. July 2022 - 9:14
V minulém týdnu se v Jihlavě na mezinárodní konferenci „FORESTS´ FUTURE 2022 – Consequences of Bark Beetle Calamity in Central Europe“ sešli vědci a lesničtí odborníci z osmi zemí Evropy a diskutovali o průběhu kůrovcové kalamity, obnově lesa na vzniklých velkoplošných holinách i o budoucnosti lesů ve střední Evropě. Garantem setkání byl Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, záštitu nad konferencí poskytl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

V letošním roce vyrazilo na Vysočině Do práce na kole téměř 1 400 příznivců pohybu. Kraj motivuje své školy k aktivnímu zapojení do oblíbené kampaně

30. June 2022 - 15:57
V Kraji Vysočina se do letošní květnové akce „Do práce na kole“ zapojilo rekordních 1 359 příznivců aktivní mobility, ale i těch, kteří přijali výzvu zapojit se do týmů a zkusit změnit alespoň na měsíc své dopravní návyky. Kraj Vysočina odměnil koloběžkami 5 vylosovaných jednotlivců, kteří překonali ve svých městech pravidelnost 66 %. Současně kraj podpořil zapojení středních škol, které zřizuje a kde má přímo možnost zlepšovat podmínky a vybavení a nabídnout tak zaměstnancům i žákům možnost volby způsobu dopravy. „Nový cyklomobiliář se nyní plánuje na SPŠ a VOŠ Žďár na Sázavou a Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově, stojany na kola, cykloboxy i samoobslužný servisní stojan jsou už od roku 2019 k dispozici na Střední průmyslové škole v Třebíči,“ zmínil krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.

Úspěch studentů z Havlíčkova Brodu v mezinárodní soutěži Digitální inovace a virtuální zážitky

29. June 2022 - 14:13
Filip Netolický a Michal Krásný, dnes již absolventi Střední průmyslové školy stavební akademika Bechyně Havlíčkův Brod, zaujali svou prací „Krajská knihovna metodou BIM“ a přiváží cenné druhé místo z mezinárodní studentské soutěže zaměřené na digitalizaci a virtuální realitu. Čtyřčlenná odborná porota ocenila především využitelnost v praxi a vysokou odbornou úroveň této práce.

Prodloužení projektu zaměřeného na autismus přinese další zkvalitnění péče

29. June 2022 - 13:51
Podle původních plánů měly v těchto dnech finišovat klíčové aktivity projektu s názvem Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina. Do jejich uskutečňování však citelně zasáhla epidemie covidu, a tak realizační tým projektu požádal řídící orgán o jeho prodloužení. Žádosti bylo vyhověno a projekt byl prodloužen do 31. října letošního roku. „Jde o vítanou zprávu, díky které bude možné dokončit klíčové aktivity, bonusem je pak jejich rozšíření, což se projeví v dalším zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek.

Čistá Vysočina – letos uklidili dobrovolníci 70 tun odpadků

29. June 2022 - 13:47
V letošním už třináctém ročníku tradiční akce Čistá Vysočina se podařilo přírodě ulehčit od 70 tun odpadků. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny svezla z 2 000 km silnic I., II. a III. třídy 48 tun odpadků, dalších více než 20 tun se svezlo z přihlášených komunikací v majetku obcí. Dobrovolníci se také pustili do úklidu řeky Sázavy, kde sesbírali více než jednu tunu odpadků.

Soutěž „Jak vidím a chci zlepšit místo, kde žiju“ zná své vítěze. Nejlepší inovace představili žáci ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně

29. June 2022 - 13:29
Na konci minulého týdne předal radní Kraje Vysočina pro oblast školství a informačních technologií Jan Břížďala ceny vítězům v krajské soutěži „Jak vidím a chci změnit místo, kde žiju“. Jednalo se už o druhý ročník soutěže, ve které měli středoškolačky a středoškoláci využít mapové prostředí aplikace Storymaps k prezentaci vlastního nápadu. Tentokrát měli za úkol popsat místa ve svém bydlišti, která se jim líbí, a pak označit ta, která by potřebovala zlepšit. Právě nejkreativnější nápady na změnu měst a obcí v regionu porota odměnila hodnotnými cenami, například tablety, bezdrátovými sluchátky nebo poukázkami.

V Kamenici nad Lipou učí rodiče, jak zvládat děti i domácnost

28. June 2022 - 15:02
Od konce loňského roku poskytuje krajská příspěvková organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou v Kraji Vysočina úplně novou službu. Jde o sociální rehabilitaci rodin. Maminky nebo i celé rodiny se nastěhují do vybaveného bytu a za podpory sociálních pracovníků se učí, jak zvládat domácnost a péči o děti tak, aby vše fungovalo. Odborníci aktuálně podporují dvě maminky s dětmi a mají za sebou první měsíce zkušeností s touto službou.

První ročník Her bez hranic splnil svůj cíl

28. June 2022 - 10:49
Uplynulý víkend se v Jihlavě uskutečnil první ročník Her bez hranic s Domovem Jeřabina Pelhřimov. Akce, jež si kladla za cíl bořit bariéry, se zúčastnili nejen lidé s postižením, ale také veřejnost, čímž byla stanovená meta pokořena.

Kraj Vysočina zásadně mění systém motivačních stipendií pro středoškoláky. Nově podpoří střední školy i žáky ve všech oborech

28. June 2022 - 9:49
Rada kraje dnes schválila nová Pravidla pro poskytování prostředků na realizaci motivačních opatření pro žáky středních škol v Kraji Vysočina. Ta nahradí stávající systém motivačních stipendií, která byla při splnění kritérií vyplácena pouze žákům vybraných učebních oborů. „Největší změnou je zacílení podpory na všechny žáky středních škol v Kraji Vysočina bez ohledu obor vzdělávání. Část financí bude také moci využít přímo škola, například na nákup moderních učebních pomůcek nebo uhrazení odborných kurzů. Podpora se nově poskytne na kalendářní rok, podle původních pravidel to bylo na školní rok,“ vysvětluje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. Podle nových pravidel budou střední školy čerpat podporu od roku 2023, krajský rozpočet počítá s částkou 3,5 miliónu korun.

Popularizace zemědělství pro žáky základních škol

27. June 2022 - 7:29
„Kraj Vysočina v roce 2022 opět mohl po dvouleté pauze z důvodu koronavirových opatření připravit čtvrtý ročník soutěže Zemědělství a lesnictví na Vysočině. Soutěž byla určena pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol a víceletých gymnázií a jejím cílem bylo prověřit znalosti žáků z oblasti zemědělství a lesnictví formou soutěžních otázek. V rámci doprovodného programu si děti vyzkoušely zábavnou formou na různých stanovištích určit zemědělské plodiny, běžné luční rostliny, historické zemědělské nářadí nebo různé druhy vajíček. Dále si mohly zkusit ruční dojení i lesní pedagogiku,“ informoval radní Kraje Vysočina Pavel Hájek, zodpovědný za oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Návštěva nejvyššího představitele Tchaj-wanu v ČR v Kraji Vysočina. Prohlídka badatelského centra, diskuse se studenty i návštěva virtuální továrny na VŠPJ

24. June 2022 - 11:46
Vedoucí Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze Liang-Ruey Ke s doprovodem navštívil v tomto týdnu Kraj Vysočina. Delegaci zastupitelského úřadu Tchaj-wanu v České republice nejprve přijal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek se členy krajské rady, poté následovala prohlídka badatelského centra jihlavského gymnázia a diskuse se studenty, závěr celodenního programu patřil setkání s vedením krajského města a návštěvě Vysoké školy polytechnické Jihlava.

Výpravu z Vysočiny povede na letní olympiádě dětí a mládeže světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová

23. June 2022 - 13:51
Už tuto neděli odstartují v Olomouci X. Hry letní olympiády dětí a mládeže. Do čela vysočinské výpravy se tentokrát postaví bývalá atletka a dosavadní držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová. O cenné kovy bude v Olomouckém kraji bojovat 240 mladých sportovců z Vysočiny s podporou 47 trenérů a vedoucích výprav.

Kraj Vysočina vybral dodavatele pro dopravní obslužnost Vysočiny. Uzavřít smlouvy s dopravci však zatím nemůže

23. June 2022 - 12:24
Kraj Vysočina rozhodl o výběru dopravců, kteří by měli zajišťovat autobusovou dopravu v regionu po dobu následujících 10 let. Správnost postupu kraje, coby zadavatele této veřejné zakázky, už ve dvou stupních potvrdil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (UOHS). Nové smlouvy s dodavateli ale prozatím Vysočina uzavřít nemůže. Důvodem jsou námitky některých dopravců, které musí kraj dle zákona vypořádat, a vydaná předběžná opatření. O ta požádaly Krajský soud v Brně společnosti, které se do výběrového řízení vůbec nepřihlásily, přesto jeho průběh zpochybňují.

Kraj ocenil talentované žáky, 10 z nich získá měsíční stipendium, pět žáků obdrželo cenu hejtmana

23. June 2022 - 12:20
V prostorách kulturního domu ve Žďáře nad Sázavou se včera v podvečer udělovaly ceny Talent Vysočiny a Cena hejtmana Kraje Vysočina pro rok 2022. Za významné školní úspěchy v celostátních i mezinárodních soutěžích obdrželo v letošním školním roce ocenění 86 žáků základních i středních škol. Za vynikající studijní výsledky patří navíc pěti nominovaným cena hejtmana v podobě finanční odměny 15 000 korun. Nominační komise letos vybírala talenty z celkem 151 zaslaných návrhů.

Ocenění pro české ručičky: Mezi dvacítkou letošních nejlepších učňů v ČR jsou jména z Vysočiny

23. June 2022 - 8:57
Devatenáct nejlepších učňů z České republiky bylo v červnu oceněno plaketou v rámci Galavečera Přehlídky Českých ručiček. Přehlídka České ručičky každý rok upozorní na vítěze nejprestižnějších celostátních soutěží odborných dovedností v učebních oborech. V letošním roce byla Vysočina zastoupena oceněnými Michalem Vávrou z Pelhřimova a Janem Vávrou z Třebíče.

Krajské obchvaty pomohou uklidnit dopravu v dalších městech Vysočiny

23. June 2022 - 7:54
Už na přelomu září a října letošního roku bude hotový severozápadní obchvat Velké Bíteše. Jak informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy Miroslav Huška nová bezpečná a kapacitní komunikace, která propojí v severozápadní části extravilánu města Velká Bíteš resp. stávající silnici I/37 Velká Bíteš–Žďár nad Sázavou se silnicí II/379, bude měřit více než 2 kilometry, bude stát téměř 85 miliónů korun. Kraj Vysočina stavbu z velké části zaplatí z evropských dotací.

Krajští záchranáři v Telči budou brzy k zásahům vyjíždět z nové základny

23. June 2022 - 7:43
Rada Kraje Vysočina tento týden souhlasila se stavebním záměrem nového výjezdového stanoviště Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Telči. „Dosud služba sídlí v místní poliklinice, odkud je v dopravní špičce náročné vyjíždět. S umístěním nového výjezdového stanoviště se počítá na ulici Batelovské v sousedství SeniorCentra Telč. Pokud půjde vše podle stanoveného harmonogramu, mohla by stavba začít příští rok s tím, že na jaře 2024 by zde operovala krajská záchranka,“ informoval Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

Environmentální vysvědčení pro Kraj Vysočina

22. June 2022 - 13:37
Kolektivní systém Elektrowin zaslal Kraji Vysočina osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí. V roce 2021 bylo na území kraje odevzdáno ke zpětnému odběru a následně zrecyklováno téměř 2,6 miliónu kg elektrozařízení. Z tohoto množství bylo „vytěženo“ a do výroby se vrátilo více než 1,5 miliónu kg železa, 52 tisíc kg mědi a 65 tisíc kg hliníku. Recyklací došlo ke snížení produkce skleníkových plynů o téměř 30 994 tun CO2, úspoře 15,6 miliónu kWh elektrické energie a úspoře těžby 1,5 miliónu litrů ropy.

Krajské město zažije první Hry bez hranic s Domovem Jeřabina Pelhřimov

21. June 2022 - 14:31
Domov Jeřabina Pelhřimov pořádá první ročník Her bez hranic, jejichž organizací chce bořit bariéry. Hlavní motivací je propojit světy lidí s postižením a lidí bez handicapu. Poslouží k tomu nejen sportovní vyžití, ale také kulturní program, které představují hlavní náplň blížící se akce. V plném proudu jsou přípravy na 1. ročník Her bez hranic s Domovem Jeřabina Pelhřimov. Veřejná akce se uskuteční už tuto sobotu 25. června v areálu SK Jihlava na ulici Okružní v Jihlavě. Záštitu nad akcí převzal a fandit všem přítomným sportovcům přijde hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Pasíř Miroslav Štěpánek je Mistrem tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

21. June 2022 - 14:24
Náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš předal v minulém týdnu pasíři Miroslavu Štěpánkovi titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Miroslav Štěpánek mimo jiné působí od roku 2010 na Střední průmyslové škole Třebíč jako mistr odborného výcviku a své znalosti a zkušenosti předává dalším generacím řemeslníků.

Pages